1990-1994

1990

Date(s) Performer(s)
January 13 Juba
January 27 "Big" Miller
January 30 Vancouver Arts Club: Hay Fever
February 11 Canada Company: Not Available In Stores
February 14 Nico: Nightingale of the Caucasas
February 16 Banff Centre Music Program: Music From Banff
February 17 Decidedly Jazz Danceworks
February 24 Great Lakes Brass
March 3 Elakim Taussig: Taussig & Enemies
March 17 St. Albert Children’s Theatre: The 3 1/2 Musketeers
April 7 Su-Chong Lim: Su-Chong Lim Discovers Canada
April 28 Blyth Festival of Canadian Theatre: The Mail Order Bride
September 22 Paul Hann
October 20 W.P. Puppeteers: Blueberry Johnson
November 2 Overturre Concerts: Comedy of Errors
November 9 The Classic Buskers

1991

Date(s) Performer(s)
February 16 Fred Garbo
February 17 Airjazz
February 22 Danny Grossman Dance Company
March 2 & 3 Cleo Laine
March 8 Celine Dion–with Crystal Plamondon
September 20 Svyata
October 5 Michel Lemieux
October 6 Fred Garbo
October 18 Manteca
October 25 Juba, Blondheim, Trolls
November 14 National Ballet School: Peter and the Wolf
November 19 Decidedly Jazz Danceworks: Jazzmanian Crossroads
November 23 Diane Schuur

1992

Date(s) Performer(s)
January 10 Black Light Theatre of Prague: Alice in Wonderland
January 25 Alberta Ballet: Miss Julie
February 5 Judy Collins
February 8 Tom Russell–with Jane Hawley
February 14 Montanaro Dance: Zman Doe
February 15 Faustwork Mask: The Mask Messengers
February 15 Juba & Clayton Ndlovu
March 7 Heather Bishop
March 10 George Fox
April 2 Tom Paxton
April 4 Tears of Joy Puppet Theatre: There’s a NightMarche in My Closet
April 5 Prairie Oyster
April 11 Lorne Elliott
April 22 & 23 Billy Bishop
April 25 & 26 Bob Berky
May 31 Michelle Wright
June 30 Decidedly Jazz Danceworks: No Small Feets
September 9 Kashtin
September 27 Spirit of the West
October 16 Montreal Danse: Duos
October 17 Manteca
October 18 Gale LaJoye: Snowflake
October 20 Inti-Illimani
November 3 & 4 Pickle Family Circus
November 24 Connie Kaldor
December 4 St. Albert Children’s Theatre: Oliver!

1993

Date(s) Performer(s)
January 24, 25, 27 The Nylons
February 5 Fred Garbo
February 14 Theatre Beyond Words: Potato People
March 4 Modern Mandolin Quartet
March 5 Ballet British Columbia
April 1 Jennifer Gibson, Jane Hawley, Great Western Orchestra and Laura Vinson & Free Spirit: Edmonton PM Goes Public
April 23 Little Eagles of Siberia
June 5 & 6 Vinok Worldance
September 11 Loreena McKennitt
September 17 Garnet Rogers
October 3 Norman Foote
October 24 Jim Jackson
October 27–31 Theatre Du Monde: The Tale of Teeka
November 5 Ian Tyson, Tom Russell & Katy Moffatt
November 6 & 7 Artistry in Rhythm
December 5 St. Albert Children’s Theatre: A Christmas Carol

1994

Date(s) Performer(s)
January 16 Tom Paxton
January 21 Marchy Lou Fallis: Ms. Mozart
January 22 & 23 Vinok Worldance: Discoveries
February 4 & 5 Montanaro Dance: Non Angli Sed Angeli
February 17 & 18 Smothers Brothers
March 6 Double Exposure
March 11 Penderecki String Quartet
March 26 Lorne Elliott
April 25 & 26 The Nylons
May 1 Al Simmons: Something’s Fishy at Camp Wiganishie
September 14 The Barra MacNeils
September 18 The Arden Ensemble
October 4 Tom Russell
October 16 The Cashore Marchionettes
October 21 Ian Tyson
October 22 Ian Tyson
October 28 Beverley Johnson
November 4 & 5 Big Band Music of Duke Ellington: Music is My Mistress
November 11 Connie Kaldor
November 13 Jann Arden
December 4 St. Albert Children’s Theatre: The Sound of Music

Related Pages

Last edited: January 15, 2020